APT35GN120SG
Mfr.Part #
APT35GN120SG
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
IGBT FIELDSTOP SINGLE 1200V 35A
Stock
86
In Stock :
86
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Product Category :
IGBT Transistors
Current - Collector (Ic) (Max) :
84 A
Power - Max :
379 W
Gate Charge :
220 nC
Terminal Position :
Single
Collector Current-Max (IC) :
94 A
Additional Feature :
High Reliability
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 35A
Subcategory :
IGBTs
Collector-Emitter Voltage-Max :
1200 V
Base Product Number :
APT35GN120
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Microchip
Package :
Digi-Reel?
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Supplier Device Package :
D3PAK
Surface Mount :
yes
IGBT Type :
NPT, Trench Field Stop
RoHS :
Details
Case Connection :
COLLECTOR
Td (on/off) @ 25°C :
24ns/300ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V
Switching Energy :
-, 2.315mJ (off)
Power Dissipation-Max (Abs) :
379 W
Product Status :
Active
Packaging :
Reel
Configuration :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Current - Collector Pulsed (Icm) :
105 A
Series :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Style :
SMD/SMT
Gate-Emitter Voltage-Max :
30 V
Input Type :
Standard
Number of Terminals :
2
Transistor Element Material :
SILICON
Test Condition :
800V, 35A, 2.2Ohm, 15V
Transistor Application :
POWER CONTROL
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
6.5 V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Product Type :
IGBT Transistors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
APT35GN120SG
Microchip Technology APT35GN120SG
The Microchip Transistors - IGBTs - Single APT35GN120SG/TR is a fieldstop low frequency sinusoidal drive IGBT designed for use in a variety of applications. It features a low on-state voltage drop, low gate charge, and low switching losses. This IGBT is suitable for use in motor control, power conversion, and other applications that require low frequency sinusoidal drive. It has a maximum collector current of 35A and a maximum collector-emitter voltage of 1200V. It also has a maximum junction temperature of 175°C and a maximum storage temperature of 150°C. This IGBT is RoHS compliant and is available in a TO-247 package.