APT30GN60BG
Mfr.Part #
APT30GN60BG
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 600V 63A 203W TO247
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Number of Terminations :
3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Td (on/off) @ 25°C :
12ns/155ns
Case Connection :
COLLECTOR
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Element Configuration :
Single
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.9V @ 15V, 30A
Number of Elements :
1
Current - Collector Pulsed (Icm) :
90A
Published :
Transistor Application :
POWER CONTROL
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Voltage - Rated DC :
600V
Pbfree Code :
yes
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Max Collector Current :
63A
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Current Rating :
63A
Package / Case :
TO-247-3
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Lead Free :
Lead Free
Pin Count :
3
Max Power Dissipation :
203W
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e1
Gate Charge :
165nC
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Radiation Hardening :
No
Switching Energy :
525μJ (on), 700μJ (off)
Transistor Element Material :
SILICON
Mount :
Through Hole
Turn Off Time-Nom (toff) :
255 ns
Mounting Type :
Through Hole
Test Condition :
400V, 30A, 4.3 Ω, 15V