APT27GA90BD15
Mfr.Part #
APT27GA90BD15
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 900V 48A 223W TO247
Stock
88
In Stock :
88
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Input Type :
Standard
Switching Energy :
413μJ (on), 287μJ (off)
Number of Terminations :
3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.1V @ 15V, 14A
JESD-609 Code :
e1
Published :
1999
Current - Collector Pulsed (Icm) :
79A
Max Collector Current :
48A
Package / Case :
TO-247-3
Case Connection :
COLLECTOR
Collector Emitter Breakdown Voltage :
900V
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Power - Max :
223W
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Td (on/off) @ 25°C :
9ns/98ns
Turn Off Time-Nom (toff) :
281 ns
Pin Count :
3
Pbfree Code :
yes
RoHS Compliant
Gate Charge :
62nC
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
IGBT Type :
PT
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
223W
Transistor Element Material :
SILICON
Test Condition :
600V, 14A, 10 Ω, 15V
Element Configuration :
Single
Turn On Time :
18 ns
Transistor Application :
POWER CONTROL
Through Hole
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
900V