APT20GN60BG
Mfr.Part #
APT20GN60BG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-3
Description
IGBT 600V 40A 136W TO247
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Switching Energy :
230μJ (on), 580μJ (off)
Element Configuration :
Single
Turn Off Time-Nom (toff) :
290 ns
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Gate-Emitter Voltage-Max :
30V
Mounting Type :
Through Hole
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Current - Collector Pulsed (Icm) :
60A
SILICON
Input Type :
Standard
Test Condition :
400V, 20A, 4.3 Ω, 15V
Voltage - Rated DC :
600V
JESD-609 Code :
e1
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Factory Lead Time :
22 Weeks
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Pin Count :
3
Transistor Application :
POWER CONTROL
Number of Elements :
1
IGBT Type :
Trench Field Stop
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.9V @ 15V, 20A
Turn On Time :
19 ns
1 (Unlimited)
Current Rating :
40A
Max Power Dissipation :
136W
Case Connection :
COLLECTOR
Gate Charge :
120nC
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
R-PSFM-T3
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
6.5V
Package / Case :
TO-247-3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Lead Free :
Lead Free
Max Collector Current :
40A
Published :
Td (on/off) @ 25°C :