APT15D40KG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
APT15D40KG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 15A TO220-2
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time :
35 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 15A
Packaging :
Tube
Operating Temperature (Max) :
175°C
Number of Elements :
1
Lead Free :
Lead Free
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Voltage - Rated DC :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
Standard
HTS Code :
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
JESD-609 Code :
e3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, SNUBBER DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW NOISE
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
Pin Count :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Current :
15A
Current Rating :
15A
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
2
Average Rectified Current :
15A
Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
CATHODE
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
110A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Mount :
Through Hole
Number of Phases :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Terminal Position :
Single
Package / Case :
TO-220-2
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 400V
Datasheets
APT15D40KG
Microchip Technology APT15D40KG
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 15A -55°C~175°C 150μA @ 400V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
APT15D40KG Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 15A volts.The fuse's current rating is 15A, which is the maximum current the fuse can handle for an indefinite time without deteriorating too much.
APT15D40KG Features
an average rectified current of 15A volts
a current rating of 15A
APT15D40KG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APT15D40KG applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB