APT15D120BG
Mfr.Part #
APT15D120BG
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-247-2
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 15A TO247
Stock
222
In Stock :
222
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
ECCN Code :
EAR99
Element Configuration :
Single
Forward Voltage :
2.5V
Reverse Recovery Time :
260 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
2.5V @ 15A
Tube
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
15A
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Standard
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY
Case Connection :
CATHODE
Package / Case :
TO-247-2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 1200V
Mount :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Published :
1997
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Non-Repetitive Surge Current :
110A
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
25 Weeks
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY, LOW LEAKAGE CURRENT, LOW NOISE, SNUBBER DIODE
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Pin Count :
3
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Phases :
1
Number of Terminations :
2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Datasheets
APT15D120BG
Microchip Technology APT15D120BG
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.5V @ 15A -55°C~150°C 250μA @ 1200V 2-Termination Tube TO-247-2 Through Hole
APT15D120BG Overview
There is an average rectified current of 15A volts for this device.
APT15D120BG Features
an average rectified current of 15A volts
APT15D120BG Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
APT15D120BG applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB