APSF160ELL471MJB5S
Mfr.Part #
APSF160ELL471MJB5S
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V T/H
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
Capacitance :
470µF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Radiation Hardening :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ High Frequency :
6.1A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
16V
Dissipation Factor :
0.1 %
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
6.1A
16 Weeks
United Chemi-Con APSF160ELL471MJB5S
470μF ±20% Radial, Can 0.453 11.50mm Bulk 10mOhm NPCAP™-PSF Through Hole Polymer General Purpose