APSA2R5ELL681MHB5S
Mfr.Part #
APSA2R5ELL681MHB5S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 2.5V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitance :
680μF
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
3.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
2.5V
Lead Diameter :
800 µm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Type :
Polymer
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
0.08 %
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current :
5.58A
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
5.58A @ 100kHz
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Series :
NPCAP™-PSA
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Radial, Can
United Chemi-Con APSA2R5ELL681MHB5S
680μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 7mOhm NPCAP™-PSA Through Hole Polymer General Purpose