AON2701L#A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AON2701L#A
Manufacturer
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 20V 3A 6DFN
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
700pF @ 10V
Power Dissipation-Max :
1.5W Ta
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
6.5nC @ 4.5V
Packaging :
Bulk
Continuous Drain Current (ID) :
3A
Mount :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 250μA
Input Capacitance :
700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3A Ta
Max Operating Temperature :
150°C
FET Type :
P-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
1.8V 4.5V
Vgs (Max) :
±8V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120mOhm @ 3A, 4.5V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
FET Feature :
Schottky Diode (Isolated)
Rds On Max :
120 mΩ
Supplier Device Package :
6-DFN (2x2)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
AON2701L#A
Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2701L#A
P-Channel Bulk 120mOhm @ 3A, 4.5V ±8V 700pF @ 10V 6.5nC @ 4.5V 20V 6-WDFN Exposed Pad
AON2701L#A Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 700pF @ 10V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.The transistor must receive a 20V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (1.8V 4.5V).
AON2701L#A Features
a continuous drain current (ID) of 3A
a 20V drain to source voltage (Vdss)