AMW036-3.3.2R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMW036-3.3.2R
Manufacturer
Silicon Labs
Package / Case
52-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD WIFI TRACE ANT SMD
Manufacturer :
Silicon Labs
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Size :
1MB Flash 96kB RAM
Utilized IC / Part :
BCM43362
Power - Output :
18dBm
Data Rate :
65Mbps
Modulation :
CCK, DSSS, OFDM
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Transmitting :
11.4mA
Sensitivity :
-94dBm
Operating Temperature :
-30°C~85°C TA
Package / Case :
52-SMD Module
Protocol :
802.11b/g/n
Current - Receiving :
5.7mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Antenna Type :
Integrated, Trace
RF Family/Standard :
WiFi
Serial Interfaces :
SPI, UART
Frequency :
2.4GHz~2.484GHz
Datasheets
AMW036-3.3.2R
2.4GHz~2.484GHz WiFi -30°C~85°C TA 3V~3.6V SPI, UART Tape & Reel (TR) Integrated, Trace 65Mbps 18dBm 802.11b/g/n -94dBm 52-SMD Module
AMW036-3.3.2R Overview
It adopts the way of Surface Mount for RF Transceiver' mounting.This RF Transceiver module utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -30°C~85°C TA.The RF Transceiver can supply 3V~3.6V voltage.The RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz~2.484GHz.
AMW036-3.3.2R Features
Surface Mount
Tape & Reel (TR) package
3V~3.6V volts