AMA5UK1-120050Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA5UK1-120050Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Region Utilized :
North America
Form :
Wall Mount (Class II)
Series :
AMA5-Y
Input Type :
Fixed Blade
Weight :
0.088 lb (40.00 g)
Efficiency :
Level VI
Current - Output (Max) :
500mA
Polarization :
Positive Center
Base Product Number :
AMA5
Package :
Box
Standard Number :
Output Connector :
Barrel Plug Locking, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output :
12V
Input Connector :
NEMA 1-15P
Approval Agency :
CE
Size / Dimension :
2.52" L x 1.03" W x 2.40" H (64.0mm x 26.2mm x 61.0mm)
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
No Load Power Consumption :
100mW (Max)
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Power (Watts) :
6 W