AMA40DR3-120033Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AMA40DR3-120033Y
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Efficiency :
Level VI
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Polarization :
Positive Center
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Standard Number :
Base Product Number :
AMA40
Input Connector :
IEC 320-C14
Current - Output (Max) :
3.34A
Approval Agency :
CE, UL
Size / Dimension :
4.37" L x 2.05" W x 1.26" H (111.0mm x 52.0mm x 32.0mm)
Power (Watts) :
40 W
Cord Length :
60.2" (1.50m)