AMA40DR1L-120033Y
Mfr.Part #
AMA40DR1L-120033Y
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W
Region Utilized :
International
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output :
12V
Cord Length :
60.2" (1.50m)
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Series :
AMA40D-Y
Applications :
ITE (Commercial)
Size / Dimension :
4.37" L x 2.05" W x 1.26" H (111.0mm x 52.0mm x 32.0mm)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Base Product Number :
AMA40
Current - Output (Max) :
3.34A
Form :
Desktop (Class I)
Power (Watts) :
40 W
Input Connector :
IEC 320-C14
Approval Agency :
CE, UL
Standard Number :
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm