AMA36UR1-120300Y
Mfr.Part #
AMA36UR1-120300Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Weight :
0.289 lb (131.00 g)
Power (Watts) :
36 W
Current - Output (Max) :
3A
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Form :
Wall Mount (Class II)
Size / Dimension :
3.27" L x 1.38" W x 2.97" H (83.0mm x 35.0mm x 75.5mm)
Series :
AMA36-Y
Input Type :
Fixed Blade
Output Connector :
Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Region Utilized :
North America
Cord Length :
60.2" (1.50m)
Input Connector :
NEMA 1-15P
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Voltage - Output :
12V