AM29030-33GC
Mfr.Part #
AM29030-33GC
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Description
AM29030 - RISC MPU, 32-BIT
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
Microprocessors
Terminal Pitch :
2.54mm
Clock Frequency :
33MHz
Speed :
33 MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Low Power Mode :
No
Operating Temperature (Max) :
85°C
Pin Count :
145
Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Seated Height-Max :
5.08mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
JESD-30 Code :
S-CPGA-P145
Terminal Form :
PIN/PEG
Additional Feature :
OPTEMP SPECIFIED AS TC; 26 MIPS SUSTAINED AT 33 MHZ; 4 PIPELINE STAGES; PROGRAMMABLE RELOAD TIMER
Qualification Status :
COMMERCIAL
Boundary Scan :
yes
Format :
FIXED POINT
External Data Bus Width :
32
Surface Mount :
No
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Width :
39.624mm
Length :
39.624mm