AM29000-16KC/W
Mfr.Part #
AM29000-16KC/W
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Package / Case
PQFP
Datasheet
Download
Description
AM29000 - RISC MPU, 32-BIT
Manufacturer :
Advanced Micro Devices
Product Category :
Microprocessors
ECCN Code :
3A991.A.2
RAM (words) :
Clock Frequency :
32MHz
Additional Feature :
ON-CHIP 512 BYTE BRANCH TARGET CACHE; MULTIPROCESSOR SUPPORT; 4 STAGE PIPELINE; BURST BUS
External Data Bus Width :
32
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
PQFP
Low Power Mode :
No
Surface Mount :
yes
Width :
28mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Height Seated (Max) :
3.95mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Address Bus Width :
32
Number of External Interrupts :
6
Number of Pins :
168
HTS Code :
Supply Voltage :
5V
Length :
28mm
Temperature Grade :
Other
Power Supplies :
5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
168
Published :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Supply Current-Max :
352mA
Bit Size :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
JESD-609 Code :
e0
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Terminal Form :
Gull wing
Format :
FIXED POINT
Boundary Scan :
No
Integrated Cache :
Speed :
16 MHz
Datasheets
AM29000-16KC/W
Microcontroller 168 Pin 5V PQFP
AM29000-16KC/W Overview
Packaged in a PQFP format, this MCU is available in a compact size. This is a MICROPROCESSOR, RISC uPs/uCs/Peripheral IC. During the manufacturing process, 168 terminations were applied to the IC chip. 32-bits are used in Microcontroller. The MCU chip's supply output is 5V volts. The chip has 168 pins. 168 pins are counted on this board. The clock function of this device is based on a 32MHz-frequency. As a few examples, there are additional features like ON-CHIP 512 BYTE BRANCH TARGET CACHE; MULTIPROCESSOR SUPPORT; 4 STAGE PIPELINE; BURST BUS that are available in the software. There are 6 external interrupts included in this chip part.