ALS81U562NP450
Mfr.Part #
ALS81U562NP450
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
450V
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Impedance :
22mOhm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
14.7A @ 100Hz
Capacitance :
5600µF
Ripple Current @ High Frequency :
22.4A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Datasheets
ALS81U562NP450
KEMET ALS81U562NP450
ALS81 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals