ALS80A103QW450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS80A103QW450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
29.8A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Impedance :
14mOhm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
Capacitance :
10000µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
450V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
ALS80
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
20.7A @ 100Hz
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
ALS80A103QW450
KEMET ALS80A103QW450
ALS80 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals