ALS81P472NF450
Mfr.Part #
ALS81P472NF450
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
19.8A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
39mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Voltage - Rated :
450V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Impedance :
26mOhm
Capacitance :
4700µF
Ripple Current @ Low Frequency :
12.9A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Datasheets
ALS81P472NF450
KEMET ALS81P472NF450
ALS81 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals