ALS81H561DE500
Mfr.Part #
ALS81H561DE500
Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
7.5A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
380mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
3.307 84.00mm
Voltage - Rated :
500V
Impedance :
281mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3A @ 100Hz
Capacitance :
560μF
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Datasheets
ALS81H561DE500
KEMET ALS81H561DE500
ALS81 560μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals