ALS81H514QS040
Mfr.Part #
ALS81H514QS040
Description
CAP ALUM 510000UF 20% 40V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
36.6A @ 10kHz
Capacitance :
510000μF
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
35.7A @ 100Hz
Voltage - Rated :
40V
Impedance :
7mOhm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Datasheets
ALS81H514QS040
KEMET ALS81H514QS040
ALS81 510000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals