ALS81H162KF500
Mfr.Part #
ALS81H162KF500
Description
CAP ALUM 1600UF 20% 500V SCREW
Capacitance :
1600μF
Ripple Current @ High Frequency :
12.8A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
142mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
500V
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Impedance :
106mOhm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.8A @ 100Hz
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Datasheets
ALS81H162KF500
KEMET ALS81H162KF500
ALS81 1600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals