ALS81H103DB063
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS81H103DB063
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
2.520 64.00mm
Pbfree Code :
yes
Impedance :
34mOhm
Voltage - Rated :
63V
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
8.2A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Series :
ALS81
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
11.7A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
10000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
43mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Datasheets
ALS81H103DB063
KEMET ALS81H103DB063
ALS81 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals