ALS81H102DE350
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS81H102DE350
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
9.2A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Impedance :
88mOhm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
4.1A @ 100Hz
Series :
ALS81
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
151mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
350V
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
3.307 84.00mm
Capacitance :
1000µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
ALS81H102DE350
KEMET ALS81H102DE350
ALS81 1000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals