ALS81C392NF500
Mfr.Part #
ALS81C392NF500
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
19A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
61mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12.2A @ 100Hz
Voltage - Rated :
500V
Impedance :
46mOhm
Capacitance :
3900μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS81C392NF500
KEMET ALS81C392NF500
ALS81 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals