ALS81C304NW040
Mfr.Part #
ALS81C304NW040
Description
CAP ALUM 300000UF 20% 40V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
40V
Ripple Current @ Low Frequency :
27.9A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
28.8A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Impedance :
8mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 100Hz
Capacitance :
300000μF
Datasheets
ALS81C304NW040
KEMET ALS81C304NW040
ALS81 300000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals