ALS81A513KE040
Mfr.Part #
ALS81A513KE040
Description
CAP ALUM 51000UF 20% 40V SCREW
Voltage - Rated :
40V
Lead Spacing :
0.874 22.20mm
Impedance :
16mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
16.2A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
3.307 84.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
14.6A @ 100Hz
Capacitance :
51000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ALS81A513KE040
KEMET ALS81A513KE040
ALS81 51000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals