ALS81A394QW040
Mfr.Part #
ALS81A394QW040
Description
CAP ALUM 390000UF 20% 40V SCREW
Capacitance :
390000μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
35.4A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
40V
Ripple Current @ Low Frequency :
34.3A @ 100Hz
Impedance :
7mOhm
Datasheets
ALS81A394QW040
KEMET ALS81A394QW040
ALS81 390000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals