ALS81A301DA500
Mfr.Part #
ALS81A301DA500
Description
CAP ALUM 300UF 20% 500V SCREW
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
706mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.2A @ 100Hz
Capacitance :
300μF
Impedance :
522mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
5.2A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
2.126 54.00mm
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Datasheets
ALS81A301DA500
KEMET ALS81A301DA500
ALS81 300μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals