ALS81A183QP250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS81A183QP250
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 250V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
18000μF
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Impedance :
13mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
21.4A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
27.7A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
250V
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Pbfree Code :
yes
Series :
ALS81
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Datasheets
ALS81A183QP250
KEMET ALS81A183QP250
ALS81 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals