ALS80U914NT025
Mfr.Part #
ALS80U914NT025
Description
CAP ALUM 910000UF 20% 25V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
910000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
30A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
29.5A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Impedance :
8mOhm
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
ALS80U914NT025
KEMET ALS80U914NT025
ALS80 910000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals