ALS80U824NS025
Mfr.Part #
ALS80U824NS025
Description
CAP ALUM 820000UF 20% 25V SCREW
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
820000μF
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
29.2A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
8mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
29.7A @ 10kHz
Datasheets
ALS80U824NS025
KEMET ALS80U824NS025
ALS80 820000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals