ALS80U684NW025
Mfr.Part #
ALS80U684NW025
Description
CAP ALUM 680000UF 20% 25V SCREW
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ Low Frequency :
28.4A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
8mOhm
Voltage - Rated :
25V
Ripple Current @ High Frequency :
29A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 100Hz
Capacitance :
680000μF
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
Datasheets
ALS80U684NW025
KEMET ALS80U684NW025
ALS80 680000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals