ALS80U304NW040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALS80U304NW040
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 300000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
6.732 171.00mm
Capacitance :
300000μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
28.8A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
40V
Impedance :
8mOhm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
27.9A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Series :
ALS80
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALS80U304NW040
KEMET ALS80U304NW040
ALS80 300000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals