ALS80U163NF200
Mfr.Part #
ALS80U163NF200
Description
CAP ALUM 16000UF 20% 200V SCREW
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
19.9A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Capacitance :
16000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ Low Frequency :
15.8A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Tolerance :
±20%
Impedance :
19mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
ALS80U163NF200
KEMET ALS80U163NF200
ALS80 16000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals