ALS80P433NF100
Mfr.Part #
ALS80P433NF100
Description
CAP ALUM 43000UF 20% 100V SCREW
Impedance :
12mOhm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
24.2A @ 10kHz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
22A @ 100Hz
Capacitance :
43000μF
Datasheets
ALS80P433NF100
KEMET ALS80P433NF100
ALS80 43000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals