ALS80H823LM063
Mfr.Part #
ALS80H823LM063
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 63V SCREW
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
26.3A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
23.6A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
82000μF
Tolerance :
±20%
Impedance :
9mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
63V
Datasheets
ALS80H823LM063
KEMET ALS80H823LM063
ALS80 82000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals