ALS80H561DE500
Mfr.Part #
ALS80H561DE500
Description
CAP ALUM 560UF 20% 500V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
281mOhm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
380mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
500V
Ripple Current @ Low Frequency :
3.3A @ 100Hz
Capacitance :
560μF
Height Seated (Max) :
3.307 84.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
7.5A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Datasheets
ALS80H561DE500
KEMET ALS80H561DE500
ALS80 560μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals