ALS80H511DA350
Mfr.Part #
ALS80H511DA350
Description
CAP ALUM 510UF 20% 350V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
6.4A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.504 12.80mm
Capacitance :
510μF
Voltage - Rated :
350V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
169mOhm
Height Seated (Max) :
2.126 54.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
292mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.417Dia 36.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
6000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS80H511DA350
KEMET ALS80H511DA350
ALS80 510μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals