ALS80H303QT250
Mfr.Part #
ALS80H303QT250
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 250V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
26.4A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
250V
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
32.5A @ 10kHz
Capacitance :
30000μF
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
10MOhm
Datasheets
ALS80H303QT250
KEMET ALS80H303QT250
ALS80 30000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals