ALS80H125QS025
Mfr.Part #
ALS80H125QS025
Description
CAP ALUM 1.2F 20% 25V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
36.2A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100Hz
Impedance :
7mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
36.8A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Capacitance :
1.2F
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Datasheets
ALS80H125QS025
KEMET ALS80H125QS025
ALS80 1.2F Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals