ALS80G113NF250
Mfr.Part #
ALS80G113NF250
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 250V SCREW
Capacitance :
11000μF
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Voltage - Rated :
250V
Impedance :
19mOhm
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
15.1A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
19.9A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ALS80G113NF250
KEMET ALS80G113NF250
ALS80 11000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals