ALS80C912QC200
Mfr.Part #
ALS80C912QC200
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 200V SCREW
Height Seated (Max) :
2.717 69.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
12.2A @ 100Hz
Capacitance :
9100μF
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
15.8A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Impedance :
31mOhm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
200V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Datasheets
ALS80C912QC200
KEMET ALS80C912QC200
ALS80 9100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals