ALS80C912NS450
Mfr.Part #
ALS80C912NS450
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 450V SCREW
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm @ 100Hz
Impedance :
15mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
18.1A @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
9100μF
Ripple Current @ High Frequency :
25.5A @ 10kHz
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
7.717 196.00mm
Datasheets
ALS80C912NS450
KEMET ALS80C912NS450
ALS80 9100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals