ALS80C623QM100
Mfr.Part #
ALS80C623QM100
Description
CAP ALUM 62000UF 20% 100V SCREW
Voltage - Rated :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
28.3A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
10MOhm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
30.8A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
62000μF
Datasheets
ALS80C623QM100
KEMET ALS80C623QM100
ALS80 62000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals