ALS80C512MF350
Mfr.Part #
ALS80C512MF350
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 350V SCREW
Capacitance :
5100μF
Size / Dimension :
2.598Dia 66.00mm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
36mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
350V
Ripple Current @ High Frequency :
19.8A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Impedance :
22mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
12A @ 100Hz
Datasheets
ALS80C512MF350
KEMET ALS80C512MF350
ALS80 5100μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.598Dia 66.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals