ALS80C394NT040
Mfr.Part #
ALS80C394NT040
Description
CAP ALUM 390000UF 20% 40V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
40V
Height Seated (Max) :
8.740 222.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
29.2A @ 100Hz
Impedance :
8mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Ripple Current @ High Frequency :
29.9A @ 10kHz
Capacitance :
390000μF
Size / Dimension :
3.031Dia 77.00mm
Datasheets
ALS80C394NT040
KEMET ALS80C394NT040
ALS80 390000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals