ALS80C183QP250
Mfr.Part #
ALS80C183QP250
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 250V SCREW
Voltage - Rated :
250V
Impedance :
13mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
21.4A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
18000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
27.7A @ 10kHz
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Datasheets
ALS80C183QP250
KEMET ALS80C183QP250
ALS80 18000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals