ALS80C134LM040
Mfr.Part #
ALS80C134LM040
Description
CAP ALUM 130000UF 20% 40V SCREW
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100Hz
Capacitance :
130000μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
40V
Impedance :
9mOhm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
26.1A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
5.236 133.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
24.3A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALS80C134LM040
KEMET ALS80C134LM040
ALS80 130000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals