ALS80C103QP400
Mfr.Part #
ALS80C103QP400
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
27.7A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.252 31.80mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
12mOhm
Size / Dimension :
3.543Dia 90.00mm
Height Seated (Max) :
5.827 148.00mm
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm @ 100Hz
Capacitance :
10000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
19.2A @ 100Hz
Datasheets
ALS80C103QP400
KEMET ALS80C103QP400
ALS80 10000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.543Dia 90.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Screw Terminals